Vědci objevili silný kosmický paprsek neznámé povahy

Astrofyzici z projektu Telescope Array objevili vzácnou ultravysokou částici, která dorazila z oblastí mimo Mléčnou dráhu, zveřejnili výsledky studie v časopise Science.

Informovala o tom i University of Utah. Vědci ji pojmenovali částice Amaterasu po bohyni Slunce z japonské mytologie.

Energie této subatomární částice (2,4 x 10²º eV) je ekvivalentní cihle padající na váš palec z výšky pasu, uvádí zpráva vědců.

Stejná supervýkonná částice byla předtím pozorována pouze jednou – v roce 1991. Dostala jméno Oh-My-God („Ó můj Bože“). Objev šokoval astrofyziky, protože nic v naší galaxii ho nedokázalo vyprodukovat a jeho energie byla větší, než teoreticky umožňovalo kosmické záření putující k Zemi z jiných galaxií. „Jednoduše řečeno, částice neměla existovat,“ vysvětlila University of Utah.

Jeden z autorů studie, John Matthews, vysvětlil, že pokud natáhnete ruku, každou vteřinu vám projde dlaní jeden kosmický paprsek, ale mají nízkou energii.

Vysokoenergetické paprsky mohou dopadat, pokud se budete řídit touto metaforou, jeden na kilometr čtvereční jednou za století, vysvětlil vědec.

Vědci jen těžko vysvětlují, odkud se tak silné paprsky vzaly.

Ukázalo se, že jsou „jaksi náhodné“ – když vysledujete jejich trajektorie, ukáže se, že neexistuje nic dostatečně vysoké energie k výrobě takových částic, řekl Matthews. Když vezmete nově objevenou částici a „Ach můj bože,“ řekl, ukáže se, že se objevily odnikud.

„V případě částice ‚Ach můj bože‘ a této nové částice ji vystopujete zpět ke zdroji a není zde nic dostatečně vysoké energie, abyste ji vyrobili. To je ta záhada – co se sakra děje?“ zeptal se.

Profesor John Belz, spoluautor studie, uvedl, že tyto částice přilétají ze zdánlivě zcela odlišných míst na obloze a je nepravděpodobné, že by měly jediný zdroj.

„Mohou to být defekty ve struktuře časoprostoru, srážející se kosmické struny.“ Obecně jen zběžně pojmenovávám bláznivé nápady, které lidem přicházejí na mysl, protože neexistuje žádné obecně přijímané vysvětlení,“ řekl astrofyzik.

V mezinárodním týmu, který objev učinil, byl ruský fyzik – pracovník Ústavu jaderného výzkumu Ruské akademie věd (INR RAS), kandidát fyzikálních a matematických věd Michail Kuzněcov.

Vysvětlil RTVI, že jedinečnost částice spočívá ve směru jejího příchodu. „Vzali jsme mapu galaxií v místním vesmíru, v kouli o poloměru asi 750 milionů světelných let, a podívali jsme se, které galaxie leží ve směru, odkud tato částice přišla. A viděli jsme, že v tomto směru nic není – takzvaná místní prázdnota,“ řekl vědec.

Odkaz

Kosmické paprsky jsou nabité částice, „ozvěny násilných nebeských událostí, které svlékl hmotu do subatomárních struktur a přenesl ji vesmírem téměř rychlostí světla“.

Přesný původ vysokoenergetických částic je stále nejasný. Předpokládá se, že mohou souviset s gama záblesky, výrony supermasivních černých děr v centrech galaxií a dalšími důvody.
Zdroj: https://rusvesna.su/future/1700811366