Podle nových pokynů CDC byste nyní měli při onemocnění virem Covid dodržovat stejná bezpečnostní opatření jako při chřipce.
„Podle nejnovějších pokynů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention), které byly zveřejněny v pátek, již případ Covid neznamená pětidenní izolaci. Je to nejnovější známka normalizace viru čtyři roky poté, co nám převrátil život.“
Máme za sebou čtyři roky pandemie a v tomto okamžiku měla většina Američanů Covid alespoň jednou. Ale když si pro nás virus (znovu) přijde, stále to může být stejně alarmující jako váš první záchvat.
Zde je návod, jak Covid nyní vypadá a jak s ním zacházet.
Příznaky
Nejběžnější příznaky Covid se od začátku pandemie příliš nezměnily a zůstávají konzistentní pro nejnovější dominantní variantu, JN.1 , řekla Dr. Soniya Gandhi, přidružená hlavní lékařka v Cedars-Sinai Medical Center v Los. Angeles. Patří mezi ně únava, bolest v krku, zácpa, rýma, bolest hlavy, bolesti těla a kašel.
„Všichni nebo kdokoli z těch v izolaci může být stále Covid,“ řekl Dr. Gandhi.
U některých lidí se může vyvinout konjunktivitida, známá také jako růžové oko, nebo mohou mít gastrointestinální problémy, jako je nevolnost, zvracení a průjem, ale tyto příznaky jsou vzácnější. Anekdoticky, odborníci uvedli, že jeden z nejpozoruhodnějších příznaků na počátku pandemie – ztráta chuti a čichu – se v těchto dnech také zdá být méně častý.
„Největší změnou je, že lidé mají celkově mírnější příznaky,“ řekla Dr. Amanda Casto, zastupující profesorka alergie a infekčních nemocí na University of Washington. Je to proto, že prakticky každý má nějakou již existující imunitu vůči vakcínám, předchozí infekci nebo obojímu.
Zatímco Covid je pro většinu lidí mírný, může být nebezpečný a pro některé dokonce smrtelný. Údaje z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí naznačují, že v polovině února bylo s Covidem hospitalizováno více než 21 000 lidí a v roce 2024 bylo v souvislosti s Covidem přibližně 10 000 úmrtí .
Těžká onemocnění jsou nyní mnohem méně rozšířená než během prvních několika let pandemie, „ale stále to vidíme,“ řekl Dr. Stuart Ray, profesor v oddělení infekčních chorob na Johns Hopkins Medicine v Baltimoru. Nejčastěji jsou nemocní lidé s oslabeným imunitním systémem a základními zdravotními stavy, jako jsou srdeční choroby, cukrovka nebo plicní problémy. Dospělí starší 65 let jsou také vystaveni vyššímu riziku závažných infekcí.
Vzhledem k tomu, že mírný Covid může vypadat jako nachlazení nebo chřipka, je důležité otestovat se , zda máte příznaky nebo jste byli známí expozicí, řekl Dr. Gandhi. Vědět, co máte, může ovlivnit vaši léčbu a jak dlouho se budete izolovat od ostatních.
1. března CDC aktualizovalo své pokyny pro prevenci šíření Covidu a dalších respiračních virů. Agentura doporučila, aby se lidé izolovali, dokud se jejich příznaky nezačnou zlepšovat a dokud nebudou mít horečku po dobu alespoň 24 hodin. Agentura uznala, že lidé mohou být v tomto okamžiku stále nakažliví a měli by pokračovat v preventivních opatřeních, jako je maskování a fyzický distancování, po dobu následujících pěti dnů.
Léčba
Antivirová pilulka Paxlovid je velmi účinná proti závažnému onemocnění Covid, podle předběžné studie provedené Národním institutem zdraví snižuje riziko úmrtí o 73 procent, pokud se užije během prvních pěti dnů po infekci. Odborníci vyzvali lidi, kteří jsou ve vysokém riziku, aby kontaktovali své lékaře ohledně získání předpisu, jakmile mají příznaky nebo mají pozitivní test.
„Jste-li starší nebo máte komorbidity, dříve než se vám ještě zhorší, měli byste již vyhledat lékařskou péči,“ řekl Dr. Bernard Camins, lékařský ředitel pro prevenci infekcí na Mount Sinai Health System v New Yorku. „Váš poskytovatel zdravotní péče vás poté vyhodnotí, zda jste kandidátem na antivirotika.“
Paxlovid se nedoporučuje pro každého. Může interagovat s několika léky, včetně těch běžných, které se používají ke snížení krevního tlaku nebo prevenci krevních sraženin, a také se nedoporučuje pro lidi se závažným onemocněním ledvin. Pokud nemůžete užívat Paxlovid, lék remdesivir by mohl být alternativou, ale musí být podáván intravenózně, takže je méně pohodlný a obtížnější jej získat.
Nezdá se také, že by Paxlovid příliš prospíval mladým zdravým dospělým, jejichž riziko závažné infekce je nízké, takže se pro tyto skupiny obecně nedoporučuje.
U většiny lidí lze příznaky Covidu zvládnout doma a léčit jako jakékoli jiné respirační onemocnění, s důrazem na odpočinek a udržení hydratace. „Pokud máte zácpu nebo kašel, ztrácíte více tekutin než normálně,“ řekl Dr. Casto. „Takže bych určitě doporučil, aby lidé zůstali na vrcholu tekutin.“
Pokud máte horečku nebo bolesti těla, užívejte acetaminofen (Tylenol) nebo ibuprofen (Advil nebo Motrin). Můžete také užívat volně prodejné léky na nachlazení a chřipku s dekongestanty nebo léky na potlačení kašle, i když je odborníci důrazně nedoporučovali, protože nefungují u každého a mohou způsobit ospalost.
Kdy vyhledat lékařskou péči
Pokud pociťujete dušnost – což znamená, že nemůžete popadnout dech nebo dýcháte rychle a mělce – je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
„Věc, která mě nejvíc znepokojuje, je dýchání,“ řekl Dr. Casto. „To je to nejznepokojivější znamení, protože lidé se mohou velmi rychle zhoršit.“ Pokud máte potíže s dýcháním, doporučila vám jít raději na pohotovost než k lékaři nebo na kliniku urgentní péče. Odborníci také řekli, že byste měli navštívit poskytovatele, pokud pociťujete zmatenost nebo bolest na hrudi.
Pokud se vaše příznaky po několika dnech nezlepší nebo se zlepší a poté ustoupí, může to být známka toho, že máte sekundární infekci, jako je zápal plic, řekl Dr. Casto. V takovém případě, nebo pokud máte o své příznaky vůbec obavy, neváhejte zavolat svému lékaři.
Zdroj: wsj.com