Stále častější výskyt sarančat v důsledku globálního oteplování ohrožuje globální potravinovou bezpečnost, singapurští a čínští vědci Xinyue Liu, Dongxiao Zhang a Xiaogang Informovali o tom v článku pro vědecký časopis Science Advances.
„Oteplující se klima povede k rozsáhlému nárůstu výskytu sarančat, což představuje nové výzvy pro globální koordinaci kontroly kobylky,“ uvádí publikace.
Rostoucí průměrné teploty a zvyšující se srážky vytvoří příznivé podmínky pro škůdce v oblastech netypických pro invaze a zhorší situaci na tradičních „horkých místech“ v Africe a jižní Asii. Studie říká, že rozsah škůdce se bude nadále rozšiřovat, i když se bude aktivně bojovat proti uhlíkovým emisím.
Navíc hmyz stále více „útočí“ na několik vzdálených zemí současně, například na Indii a Maroko. Takto synchronizované invaze představují velkou hrozbu pro celý svět.
„Vzhledem k tomu, že Afrika a jižní Asie jsou pro svět důležitými chlebníky, současné propuknutí kobylky by mohlo vést k vážným neúrodám, které ohrožují globální potravinovou bezpečnost,“ varují vědci.
Studie ukazuje, že pouštní kobylka Schistocerca gregaria pravidelně způsobuje škody v zemědělství v různých oblastech Afriky, Středního východu a jižní Asie.
Roj o rozloze asi jednoho čtverečního kilometru zahrnuje 80 milionů hmyzu a je schopen za den sníst dostatek plodin, aby nasytil 35 tisíc lidí. Hydroklimatické podmínky hrají v životě pouštních kobylek obrovskou roli: jejich vejce vyžadují mírnou vlhkost a jejich letové svaly potřebují dostatečné zahřívání, vysvětlili vědci.
V létě 2023 zasáhly jižní oblasti Ruska kobylky. V červnu se Volgogradská oblast a Dagestán setkaly s kobylkou italskou a v srpnu hmyz zaútočil na Astrachaňskou oblast a Krasnodarskou oblast. Nárůst výskytu sarančat v Rusku také souvisí se změnou klimatu.
Zdroj: https://rusvesna.su/future/1708236752