
Prezidenti Luis Lacalle Pou z Uruguaye a Mario Abdo Benitez z Paraguaye se v úterý vyslovili proti zbavení volebního práva venezuelské opoziční vůdkyni Marii Corině Machadové v kroku, který, jak se zdá, ponechává snahu Nicolase Madura o znovuzvolení nezpochybněnou.
Obě hlavy států tyto poznámky učinily druhý a poslední den 62. summitu členů a spolupracovníků Mercosuru v argentinském severovýchodním městě Puerto Iguazú v provincii Misiones.
Lacalle Pou a Abdo vyzvali, aby „promluvili“ proti opatření, které způsobilo, že Machado nebude po dobu 15 let počínaje rokem 2015 způsobilý.
V tomto scénáři se rozdíly mezi čtyřmi členy objevily, když Argentinec Alberto Fernández předával dočasné předsednictví bloku Brazilci Luiz Inácio Lula da Silva.
„Co se stalo s (Maríou) Corinou Machadovou, bereme v úvahu a navrhujeme dialogový stůl. Problémy neřeší země, které se vměšují do vnitřních záležitostí,“ varoval Fernández. „Pokud opravdu chtějí pomoci, posaďme se k dialogu. Ať se připojí všichni, kteří zmizeli, aby Venezuela mohla znovu získat plnost svých práv a institucionální kvalitu,“ dodal.
Alberto Fernandez později během tiskové konference řekl, že nastolí otázku Venezuely u jednacího stolu, kterého se účastní Kolumbie, Francie, Mexiko a Argentina.
Lula, který letos obnovil diplomatické styky Brazílie s Venezuelou, řekl, že nezná „podrobnosti“ „problému“ s Machadem, ale že má v úmyslu se o něm dozvědět. Souhlasil také s dialogem jako nejlepším řešením problému.
„Když se vynořila cesta ven, itinerář naděje s konáním voleb s opozicí, rychle jsme viděli, že tato iluze pohasla s diskvalifikací Maríi Coriny Machado,“ řekl Abdo. To je skutečnost, která jasně a skandálně koliduje s jasnou literou lidských práv.“
„Jediným rozumným limitem musí být respekt k demokracii a lidským právům. S velkým znepokojením sleduji události nedávných událostí ve Venezuele,“ pokračoval Abdo.
„Dnes jsme svědky porušování práv venezuelského lidu a Machada, které útočí na nervy venezuelské demokracie,“ poznamenal také.
„Všichni máme jasný názor na venezuelský režim. Musíme se snažit být objektivní, diskutovalo se o tom na schůzce v Brasílii (…) je jasné, že Venezuela se jako zdravá demokracie neukáže, pokud když se objeví záblesk možnosti ve volbách, kandidát jako María Corina Machado, která má obrovský potenciál, je diskvalifikována z politických, nikoli právních důvodů,“ řekl Lacalle. „Zdravá demokracie z Venezuely nevzejde, pokud bude kandidát s obrovským potenciálem diskvalifikován z politických, nikoli právních důvodů,“ dodal.
„Různé bloky zvedly svůj hlas a uděláme medvědí službu venezuelské demokracii a jejímu lidu, pokud nezvýšíme svůj hlas (…) Mercosur musí dát jasný signál,“ pokračoval.
Očekávalo se, že Brazílie a Argentina budou debatovat o návratu Venezuely do Mercosuru poté, co byly v roce 2017 vyloučeny z bloku kvůli „porušení demokratického řádu.“ Poté, co se Lula ujal rotujícího předsednictví skupiny, vyjádřil svůj záměr „přivést další jihoamerické země“ do Mercosuru, aby se vytvořil blok s větší vyjednávací silou vůči Evropské unii (EU) nebo Číně.