K tomu dochází, když se vztahy mezi novým režimem v Niamey a několika západními mocnostmi, stejně jako západoafrickým blokem ECOWAS, od převratu dne 26.

Nový vojenský režim v Nigeru dal francouzskému velvyslanci 48 hodin ultimátum na opuštění země.
K tomu dochází, když se vztahy mezi novým režimem v Niamey a několika západními mocnostmi a také západoafrickým blokem ECOWAS od převratu 26. července zhoršily.
Francouzská vláda rychle odmítla příkaz proti svému velvyslanci a zopakovala, že neuznává autoritu vojenských vládců.
„Pučisté nemají pravomoc vznést tuto žádost, souhlas velvyslance pochází výhradně od legitimních zvolených nigerijských úřadů,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí AFP .
Před několika dny ECOWAS pohrozil vojenskou akcí, aby zvrátil puč z minulého měsíce, který svrhl prezidenta Mohameda Bazouma.
Paříž opakovaně podporovala výzvy ECOWAS k obnovení Bazoum.
Francie má 1500 vojáků sídlících v Nigeru , kteří pomáhali Bazoumu v boji proti džihádistickým silám , které v zemi léta působí .
Tlak ze strany ECOWAS
Dříve v pátek Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) naléhalo na vůdce nigerského převratu, aby přehodnotili svůj postoj, a prosadilo návrat k civilní vládě, přičemž hrozba síly je stále „velmi na stole“.
Zatímco generálové, kteří svrhli Bazouma, volali po tříletém přechodném období, ECOWAS požaduje okamžitý návrat k ústavnímu pořádku.
S delegacemi pendlujícími do Niamey, ECOWAS uvedl, že jednání zůstala jeho prioritou, protože šéfové obrany připravovali pohotovostní misi pro možné „legitimní použití síly“ k obnovení demokracie v případě potřeby.
„Dokonce ještě není příliš pozdě na to, aby armáda přehodnotila svou akci a naslouchala hlasu rozumu, protože regionální lídři nepřipustí státní převrat,“ řekl novinářům v Abuji předseda komise ECOWAS Omar Alieu Touray.
„Skutečným problémem je odhodlání komunity zastavit spirálu státního převratu v regionu.“
ECOWAS již zavedl sankce proti Nigeru, aby vyvinul tlak na nový režim.
Tři další vlády podlehly vojenským povstáním v oblasti Sahelu od roku 2020 a džihádisté kontrolují část území.
Vedoucí představitelé ECOWAS již jednají s vojenskými správami v Mali, Burkině Faso a Guineji, které všechny pracují na přechodu k demokracii po svých vlastních převratech.
Poté, co se noví vládci Nigeru zpočátku odmítali, prohlásili, že zůstávají otevření jednání.
Poslali však smíšené zprávy, včetně hrozby obvinit Bazouma – který zůstává zadržován ve svém oficiálním sídle se svou rodinou – ze zrady.
Agrese
Nigerští vojenští vůdci také varovali před jakoukoli intervencí a obvinili ECOWAS z přípravy okupačních sil ve spojení s nejmenovanou cizí zemí.
Důstojníci ve čtvrtek uvedli, že v případě agrese nechají v Nigeru zasahovat jednotky ze sousedního Mali a Burkiny Faso.
Touray však zamítl plány na „vyhlášení války“ nebo „invaze“ ECOWAS do Nigeru a trval na tom, že pohotovostní mise bude legitimní silou povolenou podle stanov ECOWAS schválených členy.
„Nástroje zahrnují použití síly. Takže je to hodně na stole, stejně jako další opatření, na kterých pracujeme,“ řekl.
„Pokud mírové prostředky selžou, ECOWAS nemůže jen tak založit ruce.“
ECOWAS vojensky intervenovalo v minulých krizích, včetně občanských válek. Objevilo se několik podrobností o nové pohotovostní síle.
Ale přípravy na jakékoli možné použití vojenské síly v Nigeru jsou riskantní a již nyní čelí politickému odporu v severní Nigérii, klíčovém hráči v ECOWAS a regionu.
Severní soused Nigeru Alžírsko také varoval před katastrofálními důsledky zásahu pro region.
Ministr zahraničí Ahmed Attaf tento týden navštívil země západní Afriky, aby se pokusil najít řešení krize, v níž Alžír rozhodně odmítá jakoukoli vojenskou možnost.
„Všechno má svůj čas a my jsme v současné době v době hledání mírových řešení,“ řekl při návštěvě Beninu.
„Vložme veškerou naši představivost do toho, abychom dali každou šanci politickému řešení.“