
Rozdíly mezi Niamey a Paris se zdají být neslučitelné. Během velkého zahraničněpolitického projevu k velvyslancům v Paříži v pondělí (28. srpna) francouzský prezident Emmanuel Macron zdvojnásobil postoj své vlády ohledně juty.
Macron v pondělí trval na tom, že Francie nezmění svůj postoj k odsouzení převratu a nabídl podporu Mohamedu Bazoumovi a ECOWAS.
„Naše politika je správná. Záleží na odvaze prezidenta Mohameda Bazouma, odhodlání našich diplomatů, našeho velvyslance na místě, který navzdory tlaku zůstává,“ řekl Macron na shromáždění francouzských velvyslanců v hlavním městě.
Nigerský prezident Bazoum byl svržen 26. července. Francie, Hospodářské společenství západoafrických států a OSN mimo jiné vyzvaly k jeho obnovení.
„Neuznáváme pučisty, podporujeme prezidenta, který nerezignoval, jemuž jsme nadále oddáni. A podporujeme diplomatickou akci a, pokud by tomu tak bylo, vojenskou akci ECOWAS, v rámci partnerského přístupu, kterým je Prezentoval jsem loni v únoru,“ uvedla francouzská hlava státu.
De facto vládnoucí CNSP od převratu jmenovala novou vládu. Vůdce převratu generál Abdourahmane Tiani řekl, že CNSP vrátí Niger pod demokratickou vládu do 3 let, když 19. srpna oznámil národní dialog .
ECOWAS zasáhlo zemi sankcemi a hrozí vysláním vojáků.
Mluvčí francouzské armády 10. srpna řekl, že jakákoli spolupráce s Nigerem v oblasti rozvoje a finanční pomoci a vojenských partnerství byla až do odvolání pozastavena.