
Polní nemocnice, kterou provozují uprchlíci v táboře v Čadu, zachraňuje životy těch, kteří uprchli před brutálními boji v súdánském regionu Dárfúr.
Dobrovolníci pod vedením jiných lékařů, kteří unikli násilí, v malém stanu léčí nemoci, jako je malárie a další zdravotní stavy.
Desítky uprchlíků čekají na lékaře před stanem, který spravuje skupina dobrovolníků z Geneiny, hlavního města Západního Dárfúru.
Ayman Abdallah Mousa, lékař, který je dobrovolníkem na klinice, řekl, že případy malárie zaměstnávaly polní nemocnici, ale také neléčená chronická onemocnění, jako je cukrovka.
„Nemocnice Geneina se zhroutily před dvěma, třemi měsíci,“ řekl.
„Takže všichni přišli o základní lékařskou péči.“ Více než 30 % těch, kteří přicházejí na kliniku, má tedy chronické zdravotní problémy,“ dodal.
Organizace spojených národů varovala, že súdánský konflikt vytvořil „humanitární nouzovou situaci epických rozměrů“, kdy nedostatek jídla způsobuje podvýživu.
Nedostatek základních služeb má také za následek četná úmrtí, kterým lze předejít.
Zdravotnická zařízení byla terčem a rabována.
Mahassen Abdallah, súdánský uprchlík, za nemocnici vděčný, řekl, že ženy v současné době nemají přístup ke gynekologovi.
Další súdánský uprchlík, Eissa Adam Eissa, byl vysídlen válkou z Geneiny do Adre v Čadu a řekl: „Nemůžeme se vrátit a nemáme zde lékařskou péči.“
Súdán byl uvržen do chaosu v polovině dubna, když měsíce doutnajícího napětí mezi armádou vedenou generálem Abdelem Fattahem Al-Burhanem a polovojenskými silami rychlé podpory, kterým velel Mohammed Hamdan Daglo, propuklo v otevřené boje v hlavním městě Chartúmu. a jinde.
Podle úřadu OSN pro lidská práva si boje podle odhadů vyžádaly nejméně 4000 mrtvých, ačkoli aktivisté a lékaři na místě tvrdí, že počet obětí je pravděpodobně mnohem vyšší.
Podle agentury OSN pro uprchlíky bylo vysídleno více než 4,3 milionu lidí, z toho asi 3,2 milionu v rámci země.